BiznesMarketingSocial media

10 rewelacyjnych sposobów na zdobywanie klientów

Zdobywanie klientów, to w zasadzie najważniejsza część każdego biznesu. Wiele zdolnych osób nie decyduje się na własną działalność gospodarczą, wychodząc z założenia, że „nie są sprzedawcami”. Stwierdzenie to nie ma większego sensu, biorąc pod uwagę, ile rozmaitych metod zdobywania klienta jest obecnie dla nas dostępnych.

W biznesie trzeba być zauważonym. Działać należy na kilku polach. Klientów zdobywać można bezpośrednio, bądź też nie. Balans pomiędzy tymi dwoma typami działań jest uzależniony od branży, w której działamy. Jeżeli nasza firma jest w stanie obsłużyć tylko kilku klientów biznesowych – nie ma sensu kupować billboardu na ruchliwej trasie. Tutaj lepszy okaże się aktywny i bezpośredni kontakt: dzwonienie do potencjalnych klientów, idealnie pasujących do naszych możliwości. I odwrotnie – mając jakiś lokalny sklep, który działa dodatkowo w Internecie – nie ma sensu dzwonić do każdego potencjalnego klienta…

Z racji tego, że czytają nas osoby z różnych branż, przedstawimy Państwu dość szerokie zestawienie metod pozyskiwania klientów. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

  1. Postaw na lokalne pozycjonowanie.

Wracając do wspomnianego wcześniej lokalnego sklepiku – załóżmy, że sprzedajemy artykuły sportowe. Pozycjonujmy nasz biznes na całą Polskę, tylko jeśli mamy najlepsze ceny. Jeżeli nasz sklep znajduje się dajmy na to – w Chorzowie, to frazy takie jak „Sklep sportowy Świętochłowice”, „Rakiety tenisowe Bytom”, „Buty do biegania Piekary” są znacznie lepszym pomysłem niż „Sklep sportowy” czy „Rowery Śląsk”. Poza swoim miastem działania, uwzględnijmy te najbliższe. Obecnie przebicie się w rankingu Google na wysokie noty w skali kraju jest bardzo drogie i czasochłonne. Zdobywanie klientów lokalnych jest bardzo opłacalne i świetnie wpływa na ich retencję.

  1. Dobrze przemyśl, kto jest twoim idealnym klientem.

Temat ten w środowisku biznesowym pojawia się często. Jest jednak w dalszym ciągu zaniedbywany przez wiele osób. Mając jasno określony obraz idealnego klienta, możemy dokładnie dopasować wszystkie działania marketingowe. Dotyczy to zarówno brandingu (logo, kolorów), języka jaki będzie używany w naszych kampaniach reklamowych oraz platform do komunikacji z klientem. Jeżeli naszym idealnym klientem, jest dajmy na to emeryt – to lepiej zainwestować w kampanię reklamową w regionalnej telewizji niż na portalu LinkedIn. Odwrotnie rzecz jasna sprawa będzie wyglądała, gdy celujemy w młodych, dobrze zarabiających mężczyzn. W skrócie: jeżeli zdobywanie klientów ma przebiegać sprawnie – musimy wiedzieć kogo szukamy.

  1. Dowiedz się jak najwięcej o swoim kliencie.

W przypadku działalności B2B lub B2C, która charakteryzuje się umawianiem spotkań – warto sprawdzić, z kim mamy do czynienia. Pomoże nam to, odpowiednio poprowadzić rozmowę i zrobić lepsze pierwsze wrażenie. W obecnych czasach, ze względu na sieci społecznościowe, jest to względnie proste. Jeżeli na przykład sprzedajemy nieruchomości – możemy dowiedzieć się w ten sposób czy nasz potencjalny klient ma lub planuje mieć psa. Jeżeli sami z siebie umiejętnie poruszymy odpowiedni temat – znacząco poprawimy zdobywanie klientów. W przypadku, gdy planujemy zawrzeć ważny kontrakt B2B, nie wahajmy się skorzystać z usług wywiadowni gospodarczej – nie są one jakoś niesamowicie drogie, a wkraczając w poważny biznes warto współpracować z solidnymi podmiotami.

  1. Zostań twórcą.

Zamiast stosować agresywny marketing wychodzący –  spróbuj alternatywnego podejścia. Marketing przychodzący nie jest nachalny, a dzięki swojej wartości merytorycznej powoduje, że klient przychodzi do ciebie częściej oraz zostaje na dłużej. Jeżeli nasza firma działa w Internecie – powinniśmy rozważyć tworzenie przydatnych treści. Blog firmowy przybliżający trendy w sprzęcie sportowym, kanał YT, na którym testujemy najnowsze produkty czy inne działania z szeroko pojętego content marketingu – potrafią zdziałać cuda. Bardzo wartościowym rozwiązaniem są podcasty – napiszemy o nich szerzej niebawem. Co najważniejsze – ludzie sami ich szukają i nie działają na nie adblocki, ani te w komputerach, ani te w naszych głowach. Dobry materiał warto promować w mediach społecznościowych, nawet odpłatnie. Jeżeli „chwyci” – znacząco wpłynie na sprawność zdobywania klientów.

  1. Nie wstydź się swoich osiągnięć.

Pamiętaj, aby na stronie Twojej firmy znalazło się najnowsze portfolio waszych dokonań. Nie tylko pomaga to przekonać odwiedzających ją potencjalnych klientów, ale również wpływa dobrze na pozycjonowanie. Jeżeli osiągnięcia twojej firmy są naprawdę imponujące – warto rozważyć artykuły w lokalnych mediach – prasie, radio, telewizji. Poza wspomnianymi wcześniej emerytami – media takie śledzą wpływowe osoby z danej okolicy. Zdobywanie klientów tego typu jest bardzo lukratywne.

O swojej działalności warto także pisać na zaprzyjaźnionych blogach. Nie dość, że zwiększymy w ten sposób rozpoznawalność naszej marki, to jeszcze poprawimy pozycjonowanie naszej strony. Wpis na blogu jest tańszy niż w mediach lokalnych (w tym na lokalnym portalu), a jeżeli prowadzimy własny blog firmowy – możemy rozliczyć się na zasadzie „wpis za wpis”.

  1. Ułatw kontakt z twoją firmą.

Postaraj się poprawić wskaźnik odpowiedzi na każdym kanale komunikacji. Najbardziej kłopotliwe będą telefony. W przypadku małych firm rzadko kiedy uzasadnione jest posiadanie stanowiska, na którym ktoś jest obecny przez 24 godziny na dobę. Co zaś dotyczy kontaktu przez media społecznościowe – tutaj można skorzystać z chatbota. Rozwiązania te są coraz to tańsze i bardziej niezawodne. Warto zainstalować przycisk chata na swojej stronie i śledzić aktywność na Messengerze naszego fanpage. Ludzie działają impulsywnie, a gotowość do kontaktu i sprzedaży to podstawa zdobywania klienta w dzisiejszych czasach.

  1. Spotykaj się z ludźmi.

Networking, meetupy czy po prostu kontakty i spotkania. Wykorzystać je można zarówno do zdobywania klientów jak i współpracowników. W Polsce brakuje jeszcze dobrych narzędzi do organizacji spotkań branżowych czy eventów, podczas których potencjalni klienci mogą zapoznać się z ofertą. Prym wiodą fanpage na Facebooku i to tam powinniśmy szukać klientów. Ciekawym rozwiązaniem, szczególnie w Warszawie jest platforma Meetup.com. Można z powodzeniem wykorzystać ją do zorganizowania eventów promujących naszą firmę. Meetup świetnie sprawdza się w promowaniu lokalnego biznesu, nawet jeżeli prowadzimy tylko działalność wysyłkową. Kurierzy lokalni są tańsi, przez co możemy uzyskać bardziej konkurencyjną cenę na nasz produkt.

  1. Walcz o opinie swoich klientów.

Pozytywny komentarz na platformie sprzedażowej, stronie firmy czy na Facebooku jest nie do przecenienia. Istnieją dwa podejścia do tej sprawy. Jeżeli sprzedajemy dużo – staramy się jak najbardziej zautomatyzować ten proces. Każdy klient powinien otrzymywać e-mail zwrotny z prośbą o zostawienie opinii w wyznaczonym przez nas miejscu. Jeżeli zaś sprzedajemy mniej i stawiamy na drogie przedmioty – warto nadzorować ten proces ręcznie. Najdalej po tygodniu od zakupu powinniśmy sprawdzić, czy klient jest zadowolony z zakupu. Jeżeli jest – prosimy go o zostawienie korzystnej opinii. Może to być platforma sprzedażowa taka jak Ceneo, czy agregator opinii np. Opineo. Jeżeli relacja z klientem jest długoterminowa, można go poprosić o opinię w innych miejscach – na przykład na forach branżowych. Pozytywne komentarze pozwolą nam zdobyć klientów niezdecydowanych.

  1. Zdobywanie klientów dzięki wirtualnej marce.

Wirtualna marka nie musi być zarejestrowana w urzędzie patentowym i nie musi być tożsama z naszym wpisem w CEIDG (pod względem nazwy). Pisaliśmy wcześniej o idealnym kliencie. Nie musimy przecież ograniczyć się do zdobywania klientów jednego typu. Przykładowo – tworząc strony internetowe, warto rozbić naszą działalność na dwie lub więcej marek. Każda będzie specjalizowała się w czymś innym i spełniała wymagania innych klientów (osobno oferujemy sklepy internetowe, a osobno strony). Drogie usługi czy produkty będziemy oferowali na innej stronie – tanie – na innej. W przypadku e-commerce przypominamy o rewelacyjnej funkcji „darmowego” PrestaShop – multistore. Dzięki niej, będziemy mogli obsługiwać wszystkie sklepy internetowe z jednego panelu.

  1. Przestań się bać płatnej reklamy!

Wiele osób stara się za wszelką cenę unikać płatnej promocji. Decydują się na promowanie produktu na własną rękę. Jest to błędne podejście – w biznesie jedynym, skończonym dobrem jest czas. Nieumiejętne próby reklamowania swojego produktu są de facto bardzo drogie. Dlatego też warto skorzystać z płatnych reklam. Gdy wiemy, jaka jest nasza grupa docelowa – Facebook czy AdWords spiszą się świetnie. Jeżeli pozwala nam na to nasz budżet – skorzystajmy z pomocy specjalistów, jednocześnie wyznaczając kwoty, którymi będą mogli dysponować na potrzeby płatnych kampanii w mediach społecznościowych i nie tylko. Uważajmy jednak na umowy jakie podpisujemy – dwuletni kontrakt z agencją reklamową, która może stwierdzić, że nasz produkt nie ma szans na rynku, to pieniądze wyrzucone w błoto. Agencja taka będzie przez czas trwania takiego kontraktu traktowała nas „po łebkach”, a zerwanie umowy może być kosztowne. Jej działania nie przełożą się na lepsze zdobywanie klientów. Nie brakuje w naszym kraju firm, które tak działają – należy się ich bezwzględnie wystrzegać!

Tagi

Biznes Marketing

Platforma skupiająca ludzi przedsiębiorczych nastawiona na wsparcie, wymianę wiedzy i doświadczeń! Stawiamy na rozwój i poruszamy wiele zagadnień z zakresu: biznesu, szeroko pojętego marketingu, technologii, rozwoju osobistego, budowania marki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close