Biznes

10 sprawdzonych sposobów na pracę w domu

Praca z domu staje się coraz częściej obserwowanym zjawiskiem. Dzięki ostatnim osiągnięciom w zakresie technologii, coraz więcej firm przechodzi na tryb pracy zdalnej i pozwala na elastyczne godziny pracy. Według rzeczników grupy Telework Coalition, ponad 40 milionów amerykanów (co stanowi około 15% populacji) nie siedzi już stacjonarnie w biurze. W przypadku samotnych matek opiekujących się dzieckiem czy osób, którym stan zdrowia nie pozwala na podjęcie regularnej pracy – taka forma może okazać się wybawieniem i strzałem w dziesiątkę.  Internet daje nam wielkie możliwości i postanowiliśmy je Państwu przybliżyć.

Na wstępie jednak ustalmy kilka rzeczy. Oczywiście – im mniej umiejętności i doświadczenia wymaga dany sposób, tym trudnej na nim zarobić. Przypominamy o tym, gdyż nie jest to kolejny cudowny poradnik „Jak zostać milionerem – nie wychodząc z domu”. Niektóre z opisanych poniżej sposobów wymagają wkładu własnego, znajomości angielskiego czy jakichś konkretnych umiejętności. Zalecamy również założenie konta PayPal, a także inwestycję w VPN, gdyż może się zdarzyć, iż pewne sposoby zarabiania są zarezerwowane dla mieszkańców jakiegoś kraju (najczęściej USA). Nie jest to wielki wydatek – programy tego typu często dodawane są do czasopism komputerowych kosztujących 10-15 złotych.

Zestawienie jest dość eklektyczne. Polecamy (i odradzamy) różne sposoby zarabiania, podając konkretne linki. Sugerujemy również konkretne firmy. Czym różni się to zestawienie od podobnych? Nie mamy tutaj linków afiliacyjnych i nikt nam za to nie płaci. Dlatego też zestawienie jest szczere, a polecane przez nas sposoby należą do najpewniejszych.

Wypełnianie ankiet:

Serwisów oferujących tego typu „pracę” jest sporo, wiele z nich jednak dość szybko odpada z rynku, dlatego też warto zadawać się w głównej mierze z dużymi graczami. Zalecamy daleko idącą ostrożność w szukaniu stron, z którymi będziemy współpracować. Należy zwrócić uwagę jak długo strona istnieje (pomocne będzie tutaj narzędzie webarchive) oraz jakie ma progi i metody wypłacalności. Najlepiej, jeśli będzie to PayPal – unikajmy kart podarunkowych. Jak, że jest to najprostszy sposób na zarobienie pieniędzy w Internecie – najłatwiej jest się „naciąć”.

Poniżej kilka polecanych stron:

http://www.thepanelstation.com/pl/home – działa także w Polsce.

https://us.toluna.com/ – wypłata od 30 dolarów.

https://www.qmee.com/ – oprócz ankiet – także kody rabatowe.

http://www.surveysonthego.com – dostępne także jako aplikacja na telefon.

Swagbucks.com – jeden z lepszych graczy na rynku, jednak nie oferuje on usług w Polsce. Dlatego też konieczne jest wspomniane wcześniej oprogramowanie VPN, a w razie większych problemów – zmiana języka wyszukiwarki.

Grupa focusowa:

Bardziej „elitarna” odmiana poprzedniego sposobu zarabiania pieniędzy. Od zwykłego wypełnienia ankiet różni się tym, że rzadziej otrzymujemy zlecenia, konieczne może okazać się podanie prawie wszystkich danych osobowych (prawdziwych!). Znajomość angielskiego jest co najmniej przydatna, gdyż nie będziemy tylko klikać w checkboxy – konieczne może się okazać napisane czegoś konkretniejszego.  Pracować w ten sposób można także dla bardzo znanych marek. Przykład? Bardzo proszę:

Nielsen – jedna z największych firm badających rynek. Ich raport o najpopularniejszym wafelku na Islandii wstrząsnął całym krajem. A chodziło o Prince Polo!

Google  – program testowania jakości od samego Google. Płacą w kartach podarunkowych lub w formie przelewu na organizację charytatywną.

IPSOS – znana międzynarodowa grupa badawcza.

Mikropraca – Amazon Mechanical Turk

Mimo rozwoju sztucznej inteligencji i coraz to potężniejszych komputerów – nie wszędzie da się zastąpić ludzki umysł. Pracując na Mechanical Turk, wykonuje się zadania (HIT-y), za które po akceptacji ze strony osoby, która je wystawiła dostaje się od kilku, do kilkudziesięciu centów. Zadania są krótkie i polegają na bardzo różnych rzeczach. Można przepisać zdanie, tak aby zachowało sens, a nie było duplikatem, weryfikuje się zdjęcia produktów, sprawdza się wyniki w wyszukiwarce. Nie jest to może najbardziej opłacalne zajęcie, ale w porównaniu z opisanymi na początku ankietami – jest pewne.

Testowanie stron internetowych

Wskazana znajomość angielskiego i mikrofon. Serwis usertesting podsyła zadania do wykonania – najczęściej jest to ocena sklepów internetowych. Wchodzimy na stronę, postępujemy zgodnie z instrukcjami, a wszystko opisujemy na głos. Jest to poważna firma, która ma na koncie współprace z Apple, Microsoftem, Ebayem czy Facebookiem. To, jakie zlecenie dostaniemy zależne jest od grupy demograficznej do której zostaniemy przypisani. W chwili pisania artykułu serwis poszukuje ludzi z Polski.

Transkrypcja zapisu audio

Niezbędna znajomość angielskiego. Do transkrypcji audio dostaje się różne teksty od osób z rozmaitymi akcentami. Te czynniki często są uwzględnione przy wycenie zlecenia i nie należy ich lekceważyć. Archiwalna wypowiedź londyńskiego rude-boya o jamajskich korzeniach, to ciężki orzech do zgryzienia. Jeżeli nauczyliście się angielskiego w szkole i nie mieliście zbyt wiele kontaktu z „żywym” językiem i wieloma jego akcentami – będzie wam bardzo, bardzo trudno. Polecamy zainwestować w dobre słuchawki nauszne.

transcribeme.com

https://www.rev.com/freelancers/transcription

gotranscript.com

Lionbridge

Światowy lider pracy zdalnej. Firma chyba najbardziej znana z wykonywania tłumaczeń i lokalizacji filmów. Zajmują się również międzynarodowym marketingiem. Cechą charakterystyczną tej firmy jest ogromne wykorzystanie pracowników zdalnych. Zarówno dla samego Lionbridge (sprawdziliśmy dzwoniąc tam osobiście) jak i dla podwykonawców. Jakie prace oferuje ta firma? Bardzo różne. Sprawdzanie wyników w wyszukiwarkach, tłumaczenia, wprowadzanie danych, edycja map i wiele innych. Liondbridge zatrudnia również osoby niepełnosprawne i oferuje im benefity. To znany i solidny pracodawca.

Zostań nauczycielem

Ciągle niezagospodarowaną niszą jest nauczanie angielskiego. Chętnych do nauki nie brakuje, a uczyć można przez Skype. Mamy tutaj dwie opcje – jeżeli nasz angielski nie jest jeszcze perfekcyjny, to możemy liczyć na klientów z Polski albo polskich emigrantów na Zachodzie. Jeżeli angielski mamy w małym palcu – otworem stoi cały świat. Kluczem jest ogłoszenie się na lokalnych portalach oraz na grupach facebookowych. Udzielając korepetycji nie jest się ograniczonym do języków. Można uczyć praktycznie wszystkiego – polskiego, matematyki, historii czy chemii.

Handel, spekulacja:

Czy to kryptowaluty, czy FOREX albo inna lewarowana giełda towarowa – nie ma zysku bez ryzyka. Na chwilę obecną każdy może zostać „traderem”, choć rząd już ostrzy sobie zęby na tego typu przedsięwzięcia. Polecamy ten sposób zarabiania tylko osobom, które mogą stracić nieco pieniędzy i mają żyłkę do handlu.

Copywriting

Czyli pisanie tekstów na zlecenie. Jeszcze do niedawna bardzo dobra opcja dla osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej: istniało wiele wypłacalnych portali, oferujących sensowną płacę za pisanie niezbyt nieskomplikowanych tekstów „na akord”. Wynikało to z zapotrzebowania, które generowało Black Hat SEO. Obecnie stawki są porażająco niskie, a osoby, które nie posiadają działalności gospodarczej obarczone są dodatkowym „podatkiem” ze strony portali. Można rzecz jasna pisać teksty specjalistyczne dla konkretnych firm – tutaj jednak potrzebna jest umowa zawierająca klauzulę o przeniesieniu praw autorskich i możliwość wystawiania faktur. Osobom znającym angielski polecamy Clickworker – jedno zdanie potrafi tam kosztować tyle, co tekst zapleczowy (1500 zbs) na polskim portalu.

Prowadzenie sklepu internetowego:

Optymistyczny punkt w podobnych zestawieniach. Wiele stron w stylu „pracujwdomu.pl” ochoczo zamieszcza ten sposób na zarobek w swoich rankingach. Rozpływają się nad tym, jakie to proste i jak mało pieniędzy potrzeba. Po czym znajdziemy link do zaprzyjaźnionej firmy oferującej rozwiązania e-commerce. Jak to wygląda w praktyce? Jak pisaliśmy wcześniej, porządny sklep internetowy to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych, a do tego dochodzą koszty marketingu. Dobrze na nie przeznaczyć, co najmniej 1300 złotych miesięcznie.

Z domu pracują także programiści, graficy i specjaliści logistyki. Nie opisywaliśmy tutaj tych sposobów na prace w domu, gdyż wymagają one dużej wiedzy i doświadczenia. Osoby, które posiadają te umiejętności doskonale zdają sobie sprawę z tego, że mogą pracować w domu. Nie oznacza to, że w przyszłości nie poruszymy tego tematu. Do tego dochodzi jeszcze kilka grup, które mogą pracować w domu, choć nie jest to oczywiste. Przykładem będą tutaj lekarze czy analitycy finansowi. W Polsce nie jest to popularny model zatrudnienia, ale przecież internet nie ogranicza nas do jakiegoś konkretnego kraju…

Biznes Marketing

Platforma skupiająca ludzi przedsiębiorczych nastawiona na wsparcie, wymianę wiedzy i doświadczeń! Stawiamy na rozwój i poruszamy wiele zagadnień z zakresu: biznesu, szeroko pojętego marketingu, technologii, rozwoju osobistego, budowania marki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close