Biznes

Dropshipping – czyli sklep, który nie potrzebuje towaru a go sprzedaje.

Tradycyjny sklep internetowy, to wbrew pozorom niemała inwestycja. Poza sporym nakładem na platformę sprzedażową i jej promocję w Internecie – konieczny jest też zakup towaru. Czy aby na pewno? Dziś poruszamy tematykę Dropshipinngu, czyli sprzedaży… bez towaru.

Dropshipping – najpowszechniejsze case study

Chyba każdy kto szukał wydajnego, ale taniego telefonu, prędzej czy później postanowił zakupić jakiś „chiński wynalazek”. Trudno się dziwić – prawie wszystkie telefony i tak montowane są w Państwie Środka… Szybka analiza pokazuje nam ciekawe marki – Xiaomi (które zawitało w głównym nurcie), Doogee, Elephone czy Nubia – to tylko kilka przykładów. Ceny bardzo konkurencyjne, a „bebechy” bardzo ciekawe. Ale przecież trochę strach wydać tysiąc złotych w Chinach i nie mieć pewności, że otrzyma się zamówiony towar! No nic, to dopłaci się troszkę, ale kupi się w polskim sklepie… Nie. Branża ta jest mocno zdominowana przez model dropshipingowy – nawet w przypadku Xiaomi (z wyjątkiem oficjalnej dystrybucji). Telefon, który zamawiamy w takim sklepie i tak przyleci do nas z Chin! Nie oznacza to jednak, że daliśmy się zrobić w balona. Kupując w takim sklepie – łatwiej jest nam egzekwować nasze prawa. Do tego otrzymanie towaru jest pewniejsze niż w wypadku zamawiania bezpośrednio na chińskich portalach. W razie czego, chronieni jesteśmy przez polskie prawo.

Jak działa dropshipping?

Dropshipping od tradycyjnego modelu różni się bardzo istotnym szczegółem: sklep działający na tej zasadzie nie ma własnego towaru lub ma go bardzo niewiele. Zdobywa on klientów, a towar zamawia u producenta lub dystrybutora i to te firmy wysyłają go do klienta. Ma to oczywistą zaletę: nie potrzebna jest niemal żadna przestrzeń magazynowa oraz nie trzeba zamrażać dużych ilości funduszy w towarze, który niekoniecznie się sprzeda. Wadą tego rozwiązania jest brak możliwości brandingu towaru lub opakowania – chyba, że uda nam się tę kwestię załatwić z producentem lub dystrybutorem.

Dropshipping to nie tylko oszczędności. Nie wolno do tego modelu podchodzić lekkomyślnie. Decydując się na takie podejście do prowadzenia sklepu internetowego, warto zainwestować w kilka sztuk towaru, który możemy w razie czego wysłać awaryjnie naszemu klientowi. W krytycznych sytuacjach należy również liczyć się z koniecznością zwrotu pieniędzy.

Dropshiping od kuchni

Jak to wygląda w praktyce? Cóż – różnie. Najbardziej skomplikowaną sprawą w tej zabawie są podatki. Nasi włodarze nie wywodzą się na ogół z kręgów biznesowych i nie wiedzą co to jest dropshiping. Dlatego też rozlicza się go na zasadach ogólnych (choć pewnie kiedyś ulegnie to zmianie). Mamy zatem do czynienia z vatem i cłem. Nie będziemy się tutaj rozpisywać – radzimy spytać księgowego. Przejdziemy od razu do konkretów. Co do cła pamiętajmy o najważniejszej rzeczy: nie zawsze jest ono naliczane. Co do zasady – kwestie podatkowe leżą po stronie kupującego. Z cła zwolnione są produkty o wartości poniżej 22 euro, za wyjątkiem perfum, alkoholu i tytoniu. Szczegóły co do pozostałych ceł mogą Państwo znaleźć tutaj.

Dostępne są różne sklepy wysyłkowe. Najpopularniejszym jest Aliexpress. Zaraz za Ali, w kwestii elektroniki króluje Gearbest. Ciekawą platformą jest Dhgate, a jeżeli nie jest nam straszny język chiński (mamy znajomego, sami się nim posługujemy albo używamy translatora) – Taobao jest świetnym sklepem.

Jakie mamy możliwości zamawiania towaru z Chin? Wyróżnić można trzy główne:

  • Poczta chińska
  • Kurier (najczęściej DHL)
  • Poczty europejskie (głównie holenderska)

Poczta chińska (np. China Registred Air Mail) jest najtańsza i najwolniejsza. Średnio towar dociera do klienta po dwóch tygodniach, ale w skrajnych wypadkach mogą to być nawet dwa miesiące. Co do zasady – im mniejsze i tańsze zamówienie, tym większa szansa, że będziemy dłużej czekać na jego realizację. Śledzenie przesyłki działa w najlepszym wypadku miernie. Paczka stosunkowo rzadko trafia na cło – co za tym idzie, powinniśmy o tym obowiązku poinformować kupującego.

Usługi kurierskie cechują się najwyższą jakością. Deklaracje podatkowe wysyła firma kurierska, często są jednak brane za dobrą monetę. Mimo tego – powinno się poinformować kupującego o obowiązku celnym i kwestiach związanych z podatkiem VAT. Kurier może dostarczyć paczkę w mniej niż tydzień, choć zależy to od rodzaju umowy, którą podpisał nasz dystrybutor. Firmy kurierskie zapewniają najlepsze możliwości śledzenia paczki.

Poczty europejskie, to rozwiązanie niejako pośrednie pomiędzy firmami kurierskimi, a chińską pocztą. Oferują dobry czas dostawy, sensowne koszty oraz jakość świadczonych usług. Zalecamy to rozwiązanie w przypadku importowania towarów podatnych na uszkodzenie w transporcie, jak na przykład ceramika, szkło czy ochraniacze na telefony. Paczki zamawiane tą drogą rzadko ulegają ocleniu, dlatego też powinniśmy poinformować o tym obowiązku kupującego.

Z kim robić biznes?

Najlepiej z takim dystrybutorem, od którego sami byśmy kupili towar. Dlatego też poszukując firmy do współpracy – wybieramy tylko te, które mają najwyższe oceny i najmniej negatywnych komentarzy. Nie jesteśmy ograniczeni do jednego dystrybutora, możemy spokojnie korzystać z usług kilku naraz.

Dropshipping w żadnym wypadku nie ogranicza się do Chin. Towary możemy sprowadzać z innych krajów. Nie zmienia to faktu, że na wielu polach Chiny wypadają najlepiej. Mało tego, model taki można realizować nawet w oparciu o współpracę z producentami w Polsce. Warto tutaj zaznaczyć, że hurtowni dropshipingowych w Polsce jest niewiele – dlatego jeżeli drogi czytelniku dysponujesz przestrzenią magazynową i kapitałem – może to być nisza dla Ciebie. Nie wymaga on także specjalizacji – może służyć do wzbogacenia oferty już istniejącego sklepu internetowego.

Dropshipping charakteryzuje się małą barierą wejścia, dlatego jest idealny dla osób, które nie dysponują dużymi ilościami gotówki. W dalszym ciągu istnieje wiele miejsca na polskim i europejskim rynku. Jeżeli potraficie znaleźć odpowiednią niszę, możecie bardzo szybko rozpocząć prosperujący biznes.

Tagi

Biznes Marketing

Platforma skupiająca ludzi przedsiębiorczych nastawiona na wsparcie, wymianę wiedzy i doświadczeń! Stawiamy na rozwój i poruszamy wiele zagadnień z zakresu: biznesu, szeroko pojętego marketingu, technologii, rozwoju osobistego, budowania marki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close