BiznesIT

Laptop biznesowy – jak wybrać dobry model?

Laptop biznesowy, to sprzęt, który musi posiadać niezbędną wydajność oraz co istotne – wytrzymałość. Pytanie – czy taki sprzęt powinien być nowy, czy może jednak używany? Cóż, w pewnym sensie – ani taki, ani taki – gdyż sprzęt poleasingowy jest o klasę wyżej, niż zwykła „używka”.

Używany a poleasingowy to to samo?

Na początek ustalmy: czy decydując się na używany sprzęt z serwisu ogłoszeniowego czy aukcyjnego możemy mieć jakąkolwiek pewność, że spełni on pokładane w nim nadzieje? Oczywiście że nie. Może się okazać, że ma on niedziałające klawisze, uszkodzony napęd optyczny, zużyty dysk twardy. W przypadku biznesowego laptopa poleasingowego tego problemu nie ma. Dyski wymieniane są na nowe, w tym szybkie półprzewodnikowe dyski SSD. Pozostałe części poddawane są kontroli jakości. Oczywiście – możemy znaleźć sprzęt o podobnej konfiguracji w serwisie ogłoszeniowym – ale nie będzie on sprawdzony i nie otrzymamy na niego gwarancji.

Laptop biznesowy czy zwykły?

Laptop biznesowy od zwykłego laptopa różni się jakością wykonania wewnętrznych komponentów. Ich żywotność jest obliczona na dłużej niż okres gwarancyjny, czego nie można powiedzieć o sprzęcie konsumenckim. Psuje się on często zaraz przed lub po gwarancji. Na przykład przestaje działać kamera, gdyż uszkodzeniu uległ lichy przewód łączący ją z płytą główną. Spowodowane jest to oszczędzaniem na materiałach i stosowaniu kiepskich zamienników.

Na co zwrócić uwagę w sklepie?

Decydując się na sprzęt poleasingowy, warto spytać o stan części zamontowanych w środku. Może się bowiem zdarzyć, że w środku znajdziemy używany dysk twardy, który niebawem odmówi posłuszeństwa. Nie znaczy to, że używany dysk twardy jest zawsze złym rozwiązaniem. Jeżeli firma sprawdziła go używając odpowiednich narzędzi – a dodatkowo należy on do względnie bezawaryjnych modeli – warto dać mu szansę. Co do zasady, jeżeli w sprzęcie poleasingowym znajdziemy dysk półprzewodnikowy – to jest on nowy.

Pytajmy także o baterię. Jeżeli planujemy używać komputera w podróży – nowa bateria jest wręcz niezbędna – na szczęście bez problemu można nabyć ją w tym samym sklepie co notebooka.

Czy kierować się wyłącznie ceną?

Przy kupowaniu poleasingowych laptopów obowiązuje w taka sama zasada jak przy nabywaniu innych sprzętów: nie kupować tych najtańszych. Dlaczego? Marże na takich urządzeniach i tak są niewielkie, dlatego też te najtańsze bardzo często okazują się najgorsze. Są to egzemplarze, które miały na przykład za sobą kilka napraw serwisowych, bądź są zwyczajnie wadliwe. Mogą mieć problemy z sekcją zasilania i przykładowo wyłączać się pod obciążeniem. Dobra firma sprzedająca laptopy poleasingowe nie kupuje pokancerowanego sprzętu z najniższej półki. Dlatego też nie jest on najtańszy – co nie znaczy się, że nie jest opłacalny.

Jak sprzęt poleasingowy wypada na tle nowego komputera?

Za mniej niż 2000 złotych można nabyć dobry laptop poleasingowy. Sprzęt taki ma 8 gigabajtów pamięci operacyjnej, szybki dysk półprzewodnikowy oraz procesor, który jest szybszy niż konstrukcje, które znajdziemy we współczesnych, nowych komputerach z tej samej półki cenowej! Przykładowo: poleasingowy DELL LATITUDE E6520 z procesorem Intel Core i5-2520M 2,5Ghz, 8 gigabajtami ramu i wspomnianym dyskiem SSD możemy nabyć za 1499 złotych. Zestawmy to z nowym laptopem Lenovo IdeaPad 320-15IAP wycenianym w chwili pisania artykułu na 1549 złotych. Idea Pad ma wolniejszy dysk talerzowy (zauważalnie gorszy komfort pracy), o połowę mniej pamięci operacyjnej oraz procesor Intel Pentium N4200 który w teście wydajności PassMark osiąga wynik 2,035 punktów. Ile ma procesor z poleasingowego laptopa? 3576 punktów, czyli o ponad połowę więcej… Ktoś powie, że nowy laptop ma dwa lata gwarancji. Owszem, ma, ale nie jest to sprzęt stworzony z myślą o dużej żywotności – a jak pokazuje doświadczenie, dobry laptop poleasingowy może służyć spokojnie dłużej niż dwa lata. Swoją drogą – za niewielką dopłatą gwarancję można przedłużyć.

 Poleasingowy laptop biznesowy a nowy - porównanie procesorów

Podsumowując: wybierając laptop biznesowy nie sugerujmy się wyłącznie ceną. Zorientujmy się, jakiej jakości ma podzespoły i jak prezentują się one na tle nowego sprzętu dostępnego na rynku. Nie wybierajmy ślepo najtańszej oferty – bo może się okazać, że trafi się nam wadliwy egzemplarz.

 

Tagi

Biznes Marketing

Platforma skupiająca ludzi przedsiębiorczych nastawiona na wsparcie, wymianę wiedzy i doświadczeń! Stawiamy na rozwój i poruszamy wiele zagadnień z zakresu: biznesu, szeroko pojętego marketingu, technologii, rozwoju osobistego, budowania marki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close