Biznes

Najlepsze podcasty o tematyce biznesowej które musisz znać

Podcast, to medium wywodzące się z radia internetowego. Jedno nie wyklucza drugiego – audycja radiowa na żywo może być dostępna w archiwum. Tak też zresztą bardzo często się dzieje, a radia nadające w Internecie, które nie posiadają takiego archiwum są delikatnie rzecz ujmując – zacofane.

Mała Wielka Firma

Creme dla crème podcastów biznesowych. Same konkrety, zero ściemy. Przejrzysta strona, łatwy dostęp do podcastów. Numer jeden w swojej kategorii na iTunes. Wybór tematów jest bardzo szeroki. Nie oznacza to, że absolutnie każdy odcinek podcastu jest tylko i wyłącznie o biznesie. Zdarzają się również bardziej rozrywkowe audycje. Zdecydowanie jest to jednak podcast o przedsiębiorstwach, który zdaniem wielu osób jest najlepszy w Polsce.

Kontestacja

Niejako antyteza opisywanego dalej TOKfm. Internetowe radio prowadzone przez polskich libertarian. Czyli ludzi uznających wolny rynek i ograniczenie przemocy za wartości najwyższe. Hasła wygłaszane przez redaktorów, gości i dzwoniących (Kontestacja jest interaktywnym medium) mogą wydawać się wielu osobom radykalne. Nie zmienia to faktu, że na Kontestacji znaleźć można ogrom ciekawych podcastów o tematyce związanej z prowadzeniem firmy w Polsce czy też za granicą. Nie brakuje tematów programistycznych (w tym powracający jak bumerang blockchain, czyli m.in. kryptowaluty). Radio można wspierać dobrowolnymi datkami. Inną opcją jest opcjonalne udostępnienie naszego komputera do kopania Monero na rzecz Kontestacji. Jest to świetny dowód na to, że mamy do czynienia z ludźmi zdolnymi i myślącymi nieszablonowo.

Nie polecamy konkretnych podcastów – jest ich dużo i każdy powinien znaleźć odpowiadającego mu prowadzącego. Z jednym wyjątkiem. Jeżeli potrzebujemy czegoś nieco rozrywkowego, ale jednocześnie w klimatach biznesowych – polecamy Wydanie Główne – Hugo Kosiński i Marek Zemsta w bardzo ciekawy sposób opisują absurdy dzisiejszych czasów.

TOKfm

Kiedyś to było… Całkiem niezłe radio. Około 2010 roku radiowe ramię Agory (Gazety Wyborczej), zaczęło przyjmować korporacyjny model biznesu. Zabiło to pluralizm światopoglądowy i uśmierciło wiele ciekawych audycji, podziękowano za współpracę wielu ciekawym prowadzącym. Ci którzy pozostali, znacząco zawęzili repertuar tematów (na czele z rewelacyjnym Cezarym Łasiczką). Nie oznacza to, że w dalszym ciągu nie można znaleźć tam czegoś wartościowego z biznesowego punktu widzenia. Audycja Ekonomia, Kapitał, Gospodarka prowadzona niegdyś przez nieodżałowanego Tadeusza Mosza, porusza wiele interesujących tematów. Nie brakuje ciekawych gości jak przedsiębiorcy czy ekonomiści. Podcast z bardzo mocnym ideologicznym zorientowaniem na lewą stronę (jak całe radio).

Kolejnym podcastem jest Strefa Szefa. Porusza tematy istotne dla właścicieli firm, prezesów, dyrektorów, kierowników. Znajdziemy audycje o nowych trendach w biznesie – takich jak networking, mentoring i niesławny couching.

Ogromną wadą tego podcastu jest player. W wersji darmowej jest niesamowicie niewygodny w użyciu. TOKfm jako jedno z nielicznych mediów życzy sobie abonamentu. Większość podcastów dostępna jest za darmo, a radia dają możliwość dobrowolnego ich wspierania. Dodatkowo nie działa on dobrze na bardziej egzotycznych przeglądarkach (jak Vivaldi). Przeszkadzają także wtyczki poprawiające prywatność czy adblockery.

Zarabiam w biznesie

Prowadzony przez Adama Grzesika, byłego dyrektora generalnego Grupy Dystrybucyjnej Tradis    (obecnie część Eurocash). Autor ma doświadczenie nie tylko jako osoba zarządzająca, ale również jako właściciel firmy. W androidowej aplikacjii Podcast Addict zajmuje pierwsze miejsce w kategorii biznes. Rady, które znajdziecie są bardzo konkretne i świetnie podane. Odcinków jest niewiele, ale widać, że będzie ich więcej, a ich poziom będzie coraz to lepszy.

Podcast Garyego Vaynerchuka

Człowiek instytucja. Niemały, rodzinny interes (wart 3 miliony dolarów), pozwolił mu się dorobić majątku wartego około 200 milionów dolarów. Giennadij, bo tak naprawdę ma na imię, jest znanym specjalistą od marketingu online. Dodatkowo zarobił spore pieniądze będąc aniołem biznesu. Jego podcasty są krótkie, acz treściwe. Wiele z nich to wywiady z ekspertami. Nie brakuje również zapisów jego wystąpień publicznych. Gary nie ogranicza się tylko i wyłącznie do tematyki stricte biznesowej.

Od zera do milionera – „Greg Albrecht Podcast: wszystkie twarze biznesu”

Niewiele odcinków, ale za to jakich. Podcast skupia się na osobach, które dorobiły się dobrze prosperującego interesu „od zera”. Duża część gości, to „etatowcy”, którzy postawili wszystko na jedną kartę, dzięki czemu stali się osobami niezależnymi. Podcasty trwają około godziny i dostępne są również ich transkrypty.

Podcast Pata Flynna – „The Smart Passive Income Podcast”

Nazwa może być nieco myląca. Nie jest to podcast tylko i wyłącznie o dochodzie pasywnym. W archiwum znajdziemy ponad 300 audycji o różnej tematyce. Biznes, Case Study, startupy, wywiady z przedsiębiorcami i liczne porady. Szeroki przekrój tematyczny nie jest w żadnym wypadku wadą tego podcastu – praktycznie każdy temat jest jakoś związany z biznesem.

Coś jeszcze?

Z pewnością. Nie jest to wpis zamknięty. Jeżeli słuchacie czegoś godnego polecenia – zapraszamy do komentowania! Przesłuchamy i dodamy do listy 😊

Tagi

Biznes Marketing

Platforma skupiająca ludzi przedsiębiorczych nastawiona na wsparcie, wymianę wiedzy i doświadczeń! Stawiamy na rozwój i poruszamy wiele zagadnień z zakresu: biznesu, szeroko pojętego marketingu, technologii, rozwoju osobistego, budowania marki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close