BiznesE-commerceITMarketing

Sklepy internetowe – przegląd rozwiązań self-hosted

Wybór platformy CMS, która będzie obsługiwała sklep internetowy, to poważna decyzja na lata. Na rynku istnieją liczne rozwiązania, różniące się od siebie pod wieloma względami. Na wstępie należy zaznaczyć, iż nie istnieje jedno, idealne i najlepsze rozwiązanie dla każdego. Dlatego też, po krótkim wstępie, przedstawimy Państwu najpopularniejsze rozwiązania tworzące sklepy internetowe. Dziś skupiamy się na “wielkiej trójce” – WooCommerce, PrestaShop i Magento.

Sklepy internetowe – ukryte koszty

Chcąc założyć sklep internetowy, musimy liczyć się z większym wydatkiem niż w wypadku zwykłych witryn. W zależności od wielkości i stopnia skomplikowania, cena będzie się wahała od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych! Co istotne – w dłuższej perspektywie nie będzie to największym kosztem, dlatego też nie powinniśmy tutaj szukać oszczędności. Najwięcej wydamy na marketing i promocję sklepu internetowego – ale o tym innym razem.

Serwer pod sklep internetowy

Pierwszym kosztem, z jakim powinniśmy się liczyć jest hosting. W przypadku niektórych rozwiązań konieczne będzie wykupienie wydajnego serwera dedykowanego, a te nie są tanie. Jeżeli planujemy mieć niewielki sklepik z kilkudziesięcioma produktami – wystarczy standardowy pakiet oferowany przez wiele firm. Rozwiązanie to kosztuje najwyżej kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Do tego rzecz jasna dochodzi domena. Pamiętajmy również, aby zainwestować w niezbędny certyfikat SSL!

Wtyczki

Kolejnym kosztem będą wtyczki do naszego sklepu internetowego. Każda platforma będzie potrzebowała innej liczby wtyczek-modułów, których cena może być znacznie zróżnicowana. W zasadzie nie da się jednak bez nich stworzyć sprawnie działającego i bezpiecznego sklepu internetowego.

Bramka płatności

Realizowanie płatności online to oczywista konieczność. Nie każdy kto rozważa postawienie sklepu internetowego zdaje sobie jednak sprawę z kosztów z tym związanych. Najczęściej trzeba liczyć się z prowizją w okolicach 2% przelewanej kwoty. Stawki można jednak ustalić indywidualnie. Co radzimy? Wpisać w Google: płatności online, po kolei przeanalizować aktualną ofertę providerów, skontaktować się z każdym z osobna, zdobyć ofertę i wszystko przekalkulować. Warto też sprawdzić ofertę sklepów z wtyczkami sklepów internetowych – znaleźć tam można przygotowane już wtyczki z bramkami, które kosztują co prawda kilkaset złotych, ale gwarantują nam lepszą prowizję niż zazwyczaj.

Pozycjonowanie

Tutaj również trzeba działać indywidualnie. Firm oferujących pozycjonowanie jest wiele – ale nie każda może pochwalić się dobrymi wynikami. Do tematu SEO jeszcze wrócimy – w skrócie naszym zdaniem istnieją dwa podejścia do tej sprawy. Możemy wykorzystać metody uznawane przez Google (white hat seo) – dbając o to, by na stronie regularnie pojawiały się nowe treści lub zdecydujmy się na usługi najlepszych, a przez to nie najtańszych osób z branży. Przed nawiązaniem współpracy ze specjalistą od pozycjonowania, warto spytać o zagrożenia z tym związane. Znacząca większość technik SEO oferowanych przez firmy, które się tym zajmują JEST RYZYKOWNA. Tak zwane “black hat seo” oferuje potencjalnie szybkie “wbicie” dobrej pozycji w Google, ale należy liczyć się z tym, że wyszukiwarka w pewnym momencie zbanuje naszą domenę i znikniemy z niej na dobre. Skutki tego mogą być katastrofalne.

Sklep internetowy – stawiać samemu, czy skorzystać z pomocy specjalisty

Jak wspomnieliśmy wcześniej – stworzenie sklepu internetowego może być bardzo drogie. Czy można to zrobić samemu i całkowicie za darmo? Realnie rzecz ujmując – nie. Owszem, stosując darmowy CMS i używając w nim darmowych wtyczek stworzymy teoretycznie sprawny sklep. Jednak w praktyce będzie on bardzo nieprzyjazny użytkownikowi. Cały proces zajmie nam dużo czasu, który moglibyśmy spożytkować inaczej. Co do kosztów, to jak wspomnieliśmy – są mocno indywidualne i trudno powiedzieć, jaka kwota będzie wystarczająca. Jeżeli decydujemy się na integrację sklepu z firmą kurierską – konieczne może okazać się skorzystanie z pomocy specjalisty.

Najpopularniejsze platformy

Przeglądając różne badania, trudno jednoznacznie wskazać najlepszą platformę. Natomiast bez większych problemów możemy wskazać wielką trójcę: WooCommerce, PrestaShop, Magento.

WooComerce

Jest to dodatek do popularnego systemu CMS WordPress. Daje to ogromna przewagę nad konkurencyjnymi rozwiązaniami. Można go łatwo zaimplementować w już istniejącej stronie, choćby po to by sprzedawać gadżety takie jak kubki czy koszulki. Świadczy o tym około dwóch milionów aktywnych instalacji – liczba, do której nie zbliża się żadne rozwiązanie konkurencji. Jeżeli potrafimy obsługiwać WordPressa – WooComerce pozwoli nam to stworzyć funkcjonalny sklep niskim kosztem, a jeżeli wynajmiemy do tego specjalistę – będzie to w pełni profesjonalna platforma sprzedażowa za rozsądne pieniądze. Platforma ta świetnie radzi sobie z pozycjonowaniem.

WooComerce – wydajność

Rozwiązanie to jest stosunkowo „lekkie”, przez co przy mniejszych sklepach wystarczy nam zwykły hosting na stronę internetową (uwaga na rozmiar wgrywanych zdjęć! Mogą szybko „zjeść” nam miesięczny transfer). Przy średnich sklepach warto rozpatrzyć rozwiązanie oparte o dyski SSD dla lepszego komfortu użytkowania. WooComerce ma jedną zasadniczą wadę, która miejmy nadzieję będzie rozwiązana w przyszłości – otóż sklepy internetowe na nim oparte dramatycznie tracą wydajność, gdy liczba produktów przekroczy 2500. Jeżeli zatem będziemy handlować ogromną ilością „drobnicy”, jak w przypadku sklepów zajmujących się dropshippingiem z chińskich platform sprzedażowych – warto rozważyć inne rozwiązanie, jak na przykład PrestaShop.

WooComerce – wtyczki i szablony

Ilość wtyczek i szablonów jak na WordPressa przystało jest gigantyczna. Istnieje wiele darmowych rozwiązań, które oferują rozsądną funkcjonalność. Płatne rozwiązania w porównaniu do innych platform są tanie, co nie znaczy, że jest to jakaś ogromna różnica. Szablonów obsługujących WooComerce jest multum – nie brakuje rozwiązań współpracujących z pagebuilderami – rozwiązaniem znacząco ułatwiającym tworzenie stron internetowych.

WooComerce – bezpieczeństwo

Ze względu na otwartą naturę WordPressa i konieczność używania dużej ilości wtyczek, bezpieczeństwo tej platformy jest najniższe. Jeżeli jednak będziemy korzystać z wtyczek zwiększających bezpieczeństwo (np. Shield Security for WordPress), aktualizować WordPressa, WooComerce i szablon – możemy być spokojni. Gdy sklep osiągnie bardzo duże obroty i tym samym stanie się łakomym kąskiem dla zdolniejszych hakerów – zalecamy skorzystanie z usług specjalisty ds. bezpieczeństwa lub migrację na platformę Magento, nawet w wersji Commerce (dawniej Enterprise).

PrestaShop

Rozwiązanie w pewnym sensie pośrednie pomiędzy Magento a WooComerce. Zdeterminowany użytkownik w dalszym ciągu będzie w stanie samodzielnie postawić sklep oparty o Prestę. Będzie go to kosztowało jednak więcej czasu i nerwów. Wyższy jest także koszt niezbędnych inwestycji. PrestaShop może pochwalić się znacznie lepszą funkcjonalnością „out of the box” (zaraz po instalacji) niż WooCommerce. Dostępna jest wielu wersjach językowych, bez problemu obsługuje kilka sklepów na raz – w tym sklepy obsługujące różne kraje i przez to na przykład – inne stawki VAT.

Prestashop – wydajność

Dokładne wymagania Prestashop można znaleźć na stronie tegoż projektu. Należy zwrócić szczególną uwagę na wymagane przez Prestę oprogramowanie po stronie serwera. Może się bowiem okazać, iż usługodawca, z którego już korzystamy nie jest w stanie ich spełnić, albo zażyczy sobie za to bajońskiej kwoty. Presta z powodzeniem obsługuje zarówno małe i bardzo duże sklepy. Źle zaprojektowane sklepy internetowe oparte o Prestę działają wolno, przez co trzeba je optymalizować i aktualizować.

Prestashop – wtyczki i szablony

Szablony są droższe niż w WooComerce i jest ich znacznie mniej. Wtyczki nazywane są modułami. Niewiele z nich jest bezpłatnych. Co do integracji z kurierami i bramkami płatniczymi – w większości wypadków konieczny będzie kontakt z firmami, które zapewniają tego typu usługi. W kwestii wyglądu i jakości szablonów, to Presta nie jest tak elastyczna jak rozwiązanie oparte na WordPressie. Na szczęście dostępne rozwiązania oferują rozsądną jakość w akceptowalnej cenie.

Prestashop – bezpieczeństwo

Presta nie jest co do zasady tak najeżona wtyczkami jak WooComerce, co wpływa na bezpieczeństwo. Nie oznacza to, że jest bardzo bezpieczna – stosowanie odpowiednich modułów jest wręcz niezbędne. Kompleksowe rozwiązanie, takie jak Protect My Shop kosztuje 149.99 Euro netto. Pamiętajmy o aktualizacjach, a jeżeli sklep osiągnie duże obroty – warto zainwestować w audyt bezpieczeństwa.

Magento

Zawodnik wagi ciężkiej. Absolutny lider w kategorii dużych sklepów oraz rozwiązań B2B. Dzieli się na dwie wersje: Magento Open Source (dawniej Community Edition) oraz Magento Commerce (dawniej Enterprise Edition). Decydując się na sklep na Magento, dobrze mieć w zanadrzu co najmniej 10 000 złotych na wtyczki i pracę programisty (niezbędne). Platforma ta nie wymaga wielu wtyczek, a do tego jest bardzo funkcjonalna sama z siebie. W przypadku wersji Commerce koszty są jeszcze większe, ale o nich później.

Magento – wydajność

Rozwiązanie to posiada fenomenalną skalowalność. O ile już nawet przy małym sklepie w wersji Open Source wskazany jest serwer dedykowany, o tyle nie limituje nas oprogramowanie, tylko sprzęt, na którym Magneto będzie postawione.

Magento – wtyczki szablony

Instalacja wtyczek do Magento jest problematyczna, szczególnie w przypadku płatnych wersji (czyli większości). Nie brakuje szablonów, choć ich personalizacja nie jest prostym zadaniem i potrzebny jest specjalista, a najlepiej kilku. Polecamy sprawdzić stronę themeforest.net. Kwestię bramki płatniczej w Polsce należy uzgodnić z jej operatorem, podobnie jak w przypadku integracji z kurierami.

Magento – bezpieczeństwo

Spośród opisanych wcześniej rozwiązań, Magento może pochwalić się najwyższym poziomem bezpieczeństwa. Wersja Open Source nie jest jednak pod tym względem idealna, gdyż jest to w dalszym ciągu otwarte oprogramowanie korzystające z wtyczek. Wersja Commerce jest za to bezwzględnie jednym z najbezpieczniejszych rozwiązań.

Magento Commerce

Rozwiązanie to, od niedawna oferowane jest jako PaaS – Platform as a Service (platforma jako usługa). Jest to zatem „chmura” – nie stawiamy go na zewnętrznym hostingu, potrzebujemy jedynie domeny. Nie ma zatem mowy o zbyt wolnym sprzęcie, który nie poradzi sobie ze sklepem. – rozwiązanie to jest skalowalne.  A teraz uwaga, cena… Wersja podstawowa w chwili pisania tego artykuły wyceniana jest na 2000 dolarów miesięcznie. Dla większych i bardziej wymagających podmiotów wersja pro kosztuje 3417 dolarów miesięcznie… Należy pamiętać, iż są to ceny minimalne – finalny koszt jest zależny od przychodu generowanego przez sklep. Szacuje się, iż największe sklepy internetowe płacą nawet milion dolarów rocznie za utrzymanie.

Podsumowanie

Najtańszym i najbardziej przyjaznym użytkownikowi rozwiązaniem jest bezsprzecznie WooComerce. Oferuje ono bardzo łatwą obsługę pojedynczego sklepu – a przy tej dynamice rozwoju i popularności platformy – jest bardzo przyszłościowe. PrestaShop z kolei oferuje dużą funkcjonalność przy mniejszej ilości wtyczek, potrafi obsługiwać kilka sklepów, wersji językowych i regionalnych bez większego problemu – przy czym wysoce wskazana jest tutaj pomoc specjalisty. Magento to rozwiązanie z najwyżej półki – nawet w wersji Open Source. Wymaga współpracy ze specjalistami i grubego portfela. Sklepy internetowe mogą być również oparte o rozwiązania bardziej zamknięte, działające na serwerach producentów. Rozwiązania te mają również wielu zwolenników, opiszemy je w najbliższym czasie.

Tagi

Biznes Marketing

Platforma skupiająca ludzi przedsiębiorczych nastawiona na wsparcie, wymianę wiedzy i doświadczeń! Stawiamy na rozwój i poruszamy wiele zagadnień z zakresu: biznesu, szeroko pojętego marketingu, technologii, rozwoju osobistego, budowania marki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close